Jesteś architektem/projektantem wnętrz? Być może samodzielnie podchodzisz do kwestii aranżacji swojego domu. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować swoje wnętrze pod systemy dekoracji okiennych, tak aby pod koniec procesu urządzania domu nie znaleźć się w sytuacji, w której konieczne będzie ponowne kucie sufitów, parapetów lub rezygnacja z wcześniej zaplanowanego rozwiązania.
Zacznijmy od tego, jakie najbardziej popularne systemy są obecne, na tą chwilę, na rynku:
- Szyny aluminiowe typu KS z możliwością mocowania do sufitu, do ściany lub wbudowane w sufit. Elektryczne oraz manualne. Z możliwością gięcia punktowego, po łuku, w pionie i w poziomie.
- Karnisze drążkowe tradycyjne lub karnisze drążkowe szynowe.
- Rolety rzymskie – mocowane do ścian, sufitów lub bezinwazyjnie do ramy okiennej.
- Plisy mocowane w świetle okna.
- Karnisze plastikowe – to rozwiązanie zdecydowanie odradzamy już na początku artykułu. Popularne w marketach budowlanych szyny plastikowe z upływem miesięcy zaczynają się odkształcać, kruszyć i żółknąć, a ślizgi zacinają się przy przesuwaniu. Nie będziemy poruszać tego tematu w dalszej części, ponieważ naszym zdaniem to rozwiązanie ma więcej wad niż zalet, cena jest niewiele niższa od szyn aluminiowych, zaś jakość wielokrotnie niższa.
Zacznijmy od systemu szyn aluminiowych typu KS, przy montażu których najczęściej popełniane są błędy już na etapie przygotowywania projektu. Niezależnie od tego, czy dekoracje okienne uszyte są na taśmach marszczących czy fleksach, szyny powinny być zamocowane do sufitu w odległości 4 cm od miejsca najdalej wysuniętego od światła okna, jak przedstawiono na rysunku poniżej. Projektując więc głębokość wnęki w podwieszanym suficie pamiętajmy, by była ona na tyle głęboka, by dekoracje swobodnie zwisały z sufitu nie opierając się ani o grzejnik, ani o parapet. Dodatkowo należy uwzględnić ilość torów dekoracji (np.: firana + zasłona = 2 tory). Standardowo, jeden tor potrzebuje około 10 cm miejsca (taka ilość przestrzeni jest konieczna do tego, aby każda zasłona ładnie układała się na oknie i aby dekoracje swobodnie przesuwały się na szynie). Dwa tory to 16 cm potrzebnej przestrzeni: 4 cm od najdalej wysuniętego punktu + 6 cm odstępu pomiędzy szynami + 6 cm do brzegu podwieszanego sufitu/listwy maskującej (przysufitowej). Pamiętajmy, że zasłony oraz firany układają się w charakterystyczne fale, z których każda ma swoją głębokość. Ważna jest też ilość tkaniny i przyjęte namarszczenie – im więcej tkaniny i im większe namarszczenie, tym więcej miejsca potrzebujemy we wnęce. Podane parametry sprawdzają się w większości przypadków. Przed przystąpieniem do prac projektowych oraz budowlanych warto jednak umówić się na pomiar i fachowe doradztwo.
Wyjątkiem co do dostosowania wielkości wnęki są dekoracje uszyte na taśmie typu „wave”, w zależności od wielkości fali głębokość wnęki może się znacznie różnić, na jeden tor możemy potrzebować nawet 20 cm. Klienci decydujący się na to rozwiązanie posiadają zazwyczaj jeden tor dekoracji.
W momencie, gdy decydujemy się na systemy elektryczne – warto umówić się na wcześniejsze spotkanie w celu rozplanowania miejsc instalacji przewodów elektrycznych oraz wyprowadzenia gniazdek. Istotny jest też wymiar silnika – ze względu bardziej złożony proces montażu zachęcamy do kontaktu mailowego showroom@pasadenahome.pl.
W przypadku zastosowania szyn typu KS, nie musimy się martwić o „dziurę”, która powstanie z boku okna, pomiędzy dekoracjami a oknem. Szyny KS można swobodnie giąć do kąta 90′ i upiąć dekoracje tak, aby przesłaniały nam opisaną przestrzeń.
To samo tyczy się szyn mocowanych do ścian oraz karniszy drążkowych. Podczas ustalania długości wspornika powinien on być na tyle długi, by pozwolić dekoracjom na swobodny ruch oraz by nie opierały się one o najdalej wysunięty punkt.
Jeżeli chodzi o rolety rzymskie to w przypadku mocowania do sufitu na pojedynczą roletę potrzebujemy około 8 cm. Mechanizm zajmuje około 4 cm, jednak dla swobody montażu i późniejszej konserwacji tkanin (prania), warto zwiększyć wymiar wnęki. W przypadku systemów dzień/noc, wymiar ten zwiększa się do około 12 cm. W sytuacji, gdy roleta mocowana jest do ściany, należy pamiętać, aby zamocować ją nad światłem okna na takiej wysokości, która po złożeniu rolety (około 2/3 odległości pomiędzy szprosami) pozwoli nam na swobodne otwieranie okna, czyli ok. 25 cm nad wnęką okienną. Rolety bezinwazyjne mocowane są na ramie okiennej za pomocą specjalnych uchwytów.
Plisy mocowane są w świetle okna, mogą również przybierać wszelkiego rodzaju kształty (okna trójkątne, półkola itp.) oraz poruszać się zarówno w górę, jak i w dół. Przed montażem konieczny jest pomiar okna w kilku punktach, ponieważ ramy okienne są często wypaczone i jest to produkt, przed którego produkcją liczą się wymiary zebrane przez specjalistę, co do 1 mm.