Włoski luksusowy apartament w stylu klasycznym – realizacja Piombino 2019

Na początku 2019 roku, dostaliśmy zaproszenie od architekta Tomasza Czajkowskiego, do współpracy przy remoncie apartamentu we Włoszech.

Dokładnie 2057 km od Białegostoku, w samym sercu Toskanii, znajduje się średniowieczne miasto Piombino. Mieści się ono, się na niewielkim cypelku, na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego naprzeciwko Elby.

Apartament o powierzchni 120m2 i wysokości prawie 5m ulokowany jest, w zabytkowej kamiennicy, która kiedyś była częścią kompleksu obronnego miasta, zaprojektowanego przez samego Leonarda Da Vinci. Budynek na przestrzeni lat, służył  m.in jako klasztor, wiezienie i wieża obronna miasta.

Nieruchomości to rzecz jasna świetna inwestycja. Klient, z którym mieliśmy przyjemność współpracować,  wyremontował w swoim życiu wiele posiadłości. Kilka lat temu poszukiwał, kreatywnego architekta, który pomoże mu zrealizować remont domu letniego, o powierzchni 600m2. Inwestorowi zależało przed wszystkim na  utrzymaniu wnętrz w stylu klasycznym. Współpraca była owocna i przy zakupie apartamentu w Piombino, nie miał wątpliwości do kogo się zgłosić.

Apartament we włoszech realizacja Piombino 2019

 

Jak wyglądał proces wstępnych pomiarów i projektu na odległość?

Przed przystąpieniem do prac projektowych, architekt udał się na pierwszą wizytę do apartamentu. Gdzie na miejscu zrobił inwentaryzację pomieszczeń. Pomiary obejmowały elementy typu: gniazdka, odpływy, źródła światła i trwały przez 2 dni. Od poprawie wykonanych pomiarów, zależni byli wykonawcy w Polsce, którzy nie mieli możliwości wykonania samodzielnego pomiaru.

Jakie kryteria musieli spełniać wykonawcy?

Wykonawcy musieli mieć doświadczenie przy pracy nad dużymi inwestycjami i oraz wysokie umiejętności logistycznie. Należało odpowiednio skalkulować ilość materiałów, wagę do transportu i harmonogram prac. Większość osób pracujących nad apartamentem, współpracowała z inwestorem w przeszłości. My, Pasadena home & deco jako firma realizująca szycie zasłon i usługę tapicerowania na terenie całego kraju byliśmy przygotowani na pracę poza Białymstokiem.

Skala projektu apartamentu w Piombino

 

Jaka była skala projektu co zostało zrobione?

Na pierwszy ogień pojechała ekipa remontowana, która skuła tynki, stare płytki, wykonała bruzdy pod instalacje elektryczną, hydrauliczną i klimatyzacje. Na dzień przed wyjazdem ekipy remontowej, na miejsce przyjechali hydraulicy i elektrycy, dzięki temu mieli możliwość omówienia etapu prac i konsultacji. Pierwszy wyjazd trwał tydzień. Następnie przerobiona została została cała instalacja hydrauliczna, gazowa i elektryczna (toalety, prysznice, kuchnia itp.)  Te prace zajęły kolejny tydzień. W miedzy czasie w Polsce wykonywane były meble i zabudowy stolarskie, a także szyte zasłony i tapicerowane łóżka.

Podczas drugiego wyjazdu ekipy remontowej poszpachlowane i pomalowane zostały ściany, położone glazury i terakota w kuchni i łazienkach. Ten wyjazd trwał 3 tygodnie. Pod koniec drugiego etapu prac ekipy remontowej, w Piombino na okres tygodnia, pojawił się parkieciarz, który odnowił podłogi i schody. Po parkieciarzu przyjechali stolarze z listwami przypodłogowymi, zabudowami ścian, szafami, meblami kuchennymi, sufitami drewnianymi do konstrukcji antresoli i sufitami w sypialni głównej. Stolarze byli na miejscu przez 2 tygodnie.

Końcowy etap, dwutygodniowy był kumulacją prac wielu specjalistów. Ekipa remontowa malowała wnętrze ostatnią warstwą farb, wytapetowano ściany, zainstalowano armaturę, gniazdka i oświetlenie. W ostatnim tygodniu przyjechali stolarze, akustyk ze sprzętem audio i wideo a także my, Pasadena home & deco z zasłonami szytymi na miarę, ręcznie tkanymi dywanami i meblami tapicerowanymi według projektu architekta. Ten zakres prac był osobiście koordywany przez architekta na miejscu.

Ostatni etap prac remontowo-wykończeniowych apartamentu w Piombinio

 

Jaki był czas na realizacji całej inwestycji?

Od momentu powstania projektu i wybrania wykonawców inwestycja trwała pół roku.

Jaki był plan na to wnętrze? Na czym zależało inwestorom? Czym było inspirowane?

Obiekt jest zabytkowy, wiec inwestorowi zależało na utrzymaniu klasycznego stylu wnętrza, z lekkim uwspółcześnieniem.

W jakim dokładnie stylu jest zaprojektowane wnętrze?

Elementem kluczowym był „renesans” i była to główna inspiracja dla architekta. Natomiast samo wnętrze to renesans w nowoczesnym wydaniu. Apartament ma wiele akcentów nowoczesnych, m.in. tapety marki Wonderwall i Glamora, nowoczesną mozaikę w łazience czy wszelkie udogodnienia: klimatyzacja i nowoczesne źródło rozrywki w formie telewizora o wielkości 75 cali i audiofilskiego systemu audio.

Salon z multimedialnym centrum rozrywki apartament Piombino

 

Czy inwestor aktywnie uczestniczył, przy powstawaniu projektu?

Inwestor był bardzo aktywny i uczestniczył przy ustalaniu każdego detalu. Miał dokładnie sprecyzowaną wizje swoich potrzeb. Od barwy światła przez grubość pianek na zagłówkach po kolory lamówek. Spotkania i ustalania szczegółów trwały godzinami.

Jakie materiały zostały użyte we wnętrzu? Jakie marki zostały wykorzystane?

Inwestor chciał żebyśmy pracowali na materiałach wysokiej jakości, prawdziwych i szlachetnych, m.in. kwarcyt fusion black, jedwabne tapety, niespotykane tkaniny, elementy drewniane wykonane  z litego dębu malowanego lub bejcowanego. Szafka łazienkowa czy blat winiarki, zostały wykonane z orzecha amerykańskiego. We wnętrzu możemy znaleźć jedwabne tapety Omexco, fototapetę Glamora, Wonderwall. Malarstwo w stylu trompe l’oeil (en grisaille) zainspirowane rzeźbami Berliniego przedstawiające anioły strzegące wejścia do sypialni. Z nowoczesnych akcentów fotel Natutsi, który projektowała Paola Navone. Oświetlenie hiszpańskie firmy Mariner. Baterie umywalkowe Axor. Mozaiki firmy Sicis. Białe montaże, firma Cielo. Tkaniny Harlequin iLife, Dekoma Madern Classic. Tynki zostały odtworzone cementowo. Tynki wapienne położono z zachowamiem starych technik budownictwa. Zamonotowano również nagłośnienie firmy Monitor Audio. Parkiety machoniowe zostaly wycyklinowane i wybielone.

Łazienka główna apartament w Piombino mozaika Sicis Łazienka główna apartament w Piombino projekt Tomasz Czajkowski

 

Skąd pomysł na drewniana zabudowę z aniołami?

Apartament był pusty, a ściana z aniołami, to teraz to główny element, widoczny od wejścia. Anioły miały zaakcentować wysokość pomieszczenia i przypominać rzeźby, które istniały w Piombino od lat.

Malarstwo w stylu trompe l’oeil (en grisaille) zainspirowane rzeźbami Berliniego przedstawiające anioły strzegące wejścia do sypialni

 

Jakie problemy pojawiły się podczas tworzenia projektu?

Ekskluzywne materiały, wymagają ogromnej uwagi i precyzji podczas obróbki, są również gotowe do wysyłki po dłuższym terminie oczekiwania. Czas, w którym miał zostać wykonany apartament, był stosunkowo krótki w porównaniu do dostępności artykułów. Z tego powodu, np.: szycie zasłon musiało być wykonane niezwykle szybko a jednocześnie z dbałością o najmniejszy szczegół. Dużym problemem był brak możliwości pomiaru, osobiście wykonanego, przez ekipy wykończeniowe.

Skąd przyjechały meble i inne elementy wyposażenia wnętrz?

Wszystkie materiały były zamówione w Polsce, oprócz lustra, lodówki i klimatyzacji. Na lustro czekamy do dziś…

Widok z okna na morze apartament w Piombino

Sypialnia główna apartamentu w Piombino

Sypialnia gościnna apartamentu w Piombino

Kuchnia apartamentu w Piombino

 

 

Zdjęcia z przed realizacji

 

 

Film z realizacji

Recommend
Udostępnij
Tagged in