Produkty w sklepie

Tkaniny aksamitne w dzisiejszych czasach kojarzone są z luksusowymi wnętrzami. Tkaniny te są hitem ostatnich lat w branży wnętrzarskiej, które oprócz pożądanej elegancji, dają też wrażenie przytulności, pożądanej w salonach lub sypialniach.

Czym jest aksamit?
Materiał ten jest swojego rodzaju grubą tkaniną, która posiada charakterystyczny miękki meszek o długości kilku milimetrów. Aksamit, w zależności, pod jakim kątem się na niego patrzy, odbija światło, połyskujące niczym satyna. Miły w dotyku meszek na powierzchni materiału powstaje w trakcie splatania ze sobą nitek jedwabnych, bawełnianych, a nawet i wełnianych. Przynależy do grupy tkanin pluszowych, ale posiada odrobinę inny meszek niż welur, którego runowa okrywa tworzona jest z nitek osnowy i przeważnie wykończona jest włosie z jedwabiu.

Skąd wziął się aksamit?
Aksamit jeszcze kilkaset lat temu był wyjątkowo popularny i stosowany w Indiach. W Europie pojawił się dopiero około XII wieku za sprawą kupców, którzy przemierzali tamtejszy Jedwabny Szlak. Od tamtego wieku materiał ten był produkowany masowo we Francji oraz we Włoszech. Polska zaczęła wytwarzać aksamit dopiero od XVII wieku. Przed laty tkanina aksamitna była powszechnie wykorzystywana do szycia szat liturgicznych duchownych, a także szat królewskich, a nawet szlacheckich. Z upływem lat aksamit coraz częściej stosowano do tapicerowania codziennych mebli wypoczynkowych, krzeseł w jadalniach, zasłon, narzut na kanapy i łóżka, a także w formie małych dodatków, typu poduszki. Tak też zostało do dziś.

Jak wykorzystać tkaniny aksamitne we wnętrzach?
Profesjonalni dekoratorzy wnętrz lub wnętrzarscy pasjonaci uważają tę tkaninę za jeden z ciekawszych materiałów na rynku. Nietuzinkowy wygląd i możliwość wielorakiego zastosowania we wnętrzach to jedne z wielu zalet tkanin aksamitnych. Materiał ten doskonale sprawdzi się i wpasuje do salonu, sypialni, gabinetu. Nawet symboliczny pluszowy dodatek nada pomieszczeniu odrobinę luksusu, czy to w postaci zasłon, poduszki czy narzuty na sypialniane łóżko. Najważniejszy jest jednak umiar. Tkanina aksamitna stanie się ciekawym elementem wystroju pod warunkiem, że nie będzie jej za dużo.

Jednym z najpopularniejszych pomysłów na zastosowanie tkaniny jest tapicerowanie nią sof, kanap, foteli, krzeseł czy chociażby zagłówków. Aksamitne pokrycie w połączeniu z ciemnym lub jasnym drewnem współgra wyjątkowo dobrze, nadając wnętrzu pożądanej elegancji i szyku. Ponadto ostatnimi czasy aksamit zaczęto stosować w formie tekstylnej tapety, kontrastując z jednolitą ścianą.

Jaką tkaninę wybrać?
Materiał aksamitny posiada dużą odporność na ścieranie się oraz zabrudzenia w trakcie nawet wieloletniego użytkowania. W związku z tym jest on świetną tkaniną obiciową na meble i dodatki. Hydrofobowe właściwości gwarantują czystość i świeżość tapicerki. Niestraszne jej także zadrapania i wilgoć.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo różnego rodzaju tkaniny pluszowe w zależności od potrzeb i własnych preferencji. Posiadamy tkaniny we wszystkich możliwych kolorach i wzorach jak np. wzory geometryczne lub kwieciste. Miękkie, wytrzymałe i przyjemne w dotyku tkaniny aksamitne w naszym sklepie zachwycą nawet najbardziej wymagających miłośników pluszu.